Elektrik / Elektronik  
  Untitled Document

Büyük makianlarla karlılık artışı

2004 temmuz ayında Demag Plastics Grouo Fische GmbH& Co. KG şirketi elektrik malzemeleri üretimi çok gözlü kalıba uygun bir System 1000/1400-5200 makinası kurdu. Bu fabrikadaki 3.üncü 10000kN luk makinaydı.

Otomobil içindeki elektrik parçalarını üretiminde ( küçük bağlantı parçaları ..vs) Fischer markette çok önemli bir güce sahiptir. Müşterilerinin %80 ini otomobil endüstrisi ve elektrik endüstrisi oluşturmaktadır fakat genellikle otomobil üreticileri en büyük payı alır.Üretilen parçaların büyük bir kısmı otomobil sektörüne toptan parça sağlayıcılarına satılır.Fischer 2001 yılında aldığı kararla küçük makine alımlarını sonlandırmış ve büyük makine alımına geçmiştir.Bu sistemle beraber marketteki pazar payını korumuş ve arttırmıştır.Bunu makinalarında çok gözlü kalıplar kullanmayı başararak sağlamıştır.

Faischer grubundaki tüm makinalarda elektrikli vida sürücü kullanılmıştır.Bütün makinalar paralel hareket sistemiyle üretimideki çevrim süresini düşümektedir.Fischerdeki tüm makianaların donanımları birbirinin aynıdır.Bu Fischer’e, müşterisinin siparişinin tam zaamnında yetişmesine yardımcı olmaktadır.Hiçbir şekilde bir arıza halinde müşterinin siparişinin üretimi durdurulmaz.Otomobil sektöründe en önemli nokta, istenilen parçaların kesintisiz doğru şekilde tedarik edilmesidir.Fischer Demag makinelarının dayanıklılığına ve servisine güvenerek daima Demag makinalarını seçmiştir.İlk makinasını 1989 yılında almasına karşın, bu makinayı hala kulanmaktadır.

Kalıp üretiminde “know-how” yeteneği
Mr Fischer açık sözlü olarak üretimin verimli ve kaliteli olması, üretimde kullanılan bütün malzemeler üst düzey kalitede olması gerektiğini belirtiyor.Tamamen müşterinin isteklerine odaklı bir parçanın üretilmesi için gereken mak,ina ve ekipmanların üretiminde ciddi uzun süreli en az 10-15 yıllık deneyimleri olan şirketlerin başarılı olabildiği gözükmektedir.Sinsheimda üretilen kalıpların tamamı Dünya çapında müşteriler tarafından kullanılmaktadır.Büyük miktarlarda stok yapan Fischer’in otomotiv sektöründe lider olması pek de şaşırtıcı değildir.Şirket değişik özelliklerde elektrik dünyası için standart ürünlerden olan kondaktör ve kontak üretimindekullanılmak üzere4 hazırlanmış makinelara sahiptir. Montaj hattında yaklaşık milyon 20 adet hata oranıyla üretim yaptıklarını vurgulayan Mr.fisc her bunun Uzakdoğu markalar kullanılarak yapıalcak üretimde mümkün olmadığını söylüyor.Burada eğitimin ve eleman yetiştirmenin de önemi vurgulamadan geçmek istemiyor.

Fischer içinde 26 kişilik genç çırak diye tabir edebileceğimiz, plastik ve kauçuk teknolojisinde plastik mekaniğiyle ilgilenen teknik elemanlar ve plastik mekaniğinde eğitilen kişiler mevcuttur. Toplam 160 kişilik iş gücüne bakacak olursak, %15 lik bir çırak oranın şirketin gelceği için çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.
www.fischerwzb.de

     
 

 

  Copyright ® 2008 Barlo Plastik A.Ş.  
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi İPKAS Plastikçiler Sitesi 15-A Blok No:45 - 47 34761 İkitelli / İstanbul -TÜRKİYE

Telefon:+90 212 549 78 21 pbx   Fax:+90 212 549 78 36    E-Posta: info@barloplastik.com