Haberler

SUMITOMO (SHI) DEMAG K 2016 TEMASI - Electrified 4.0

SUMITOMO (SHI) DEMAG K 2016 TEMASI - Electrified 4.0

Şimdiden Endüstri 4.0’ın ilerisinde

Enjeksiyon tedarik zinciri boyunca Endüstri 4.0 hakkında sayısız sohbet yapıldı ki Sumitomo(SHI) Demag (Nürnberg, Almanya) bu sene Ekim ayında Düsseldorf, Almanya’da yapılacak olan K 2016 Fuarı’nda, üreticilere bu listede nasıl üst sıralarda yer alabileceklerini gösterecek. (Stand D22, Salon 15)

Ambalaj, kapak, ilaç, otomotiv ve IMD (Kalıp içi dekorasyon) sektörlerine yönelik kaliteli üretim için gerekli hız ve hassasiyet odaklı 5 adet makine Endüstri 4.0 bölümünde sergilenecek. Yeni tam elektrikli IntElect serisini de tanıtacak olan firmanın üç tane de iş ortağını bu standda görebileceksiniz: Sepro, Yushin ve Oni.

Sumitomo(SHI) Demag-Birleşik Krallık Genel Müdürü Nigel Flowers’a göre plastik enjeksiyon sektöründe Endüstri 4.0 hakkında genel bir bilgi eksikliği var. Bundan dolayı da üreticiler strateji belirlemede biraz çekimser kalıyorlar.

Akıllı tesis vizyonunu destekleyen üç ana etmen mevcut:

  • Geleceğe uyumlu ve akıllı kullanıcı arayüzü ile donatılmış Akıllı Makineler.
  • Kalite güvence entegrasyonu ve uzaktan tanı&bakım özelliği ile makine kullanımını optimize eden Akıllı Hizmet.
  • Ayrıca tamamen birbiriyle bağlantılı ve gerçek zamanlı takibi sağlayan üretim yönetim sistemleri’ni (MES) temel alan Akıllı Üretim kavramı.

Daha basit bir şekilde özetlemek gerekirse, Endüstri 4.0 üretkenlik ve karlılığı arttırmayı, maliyet ve giderleri düşürmeyi, uyarlanabilir ve takip edilebilir bir çalışma ortamı yaratmayı, üretim tesislerinin birbiriyle iletişim içinde olmasını ve tabi ki enerji tasarrufunu hedeflemektedir. Yani, son 5 yılda Sumitomo(SHI) Demag makinelerine yatırım yapanlar algıladıklarından daha da fazla Endüstri 4.0 konusunda ilerlemiş oldular.

Sumitomo(SHI) Demag, K 2016 Fuarı’nda otomasyon ve süreç iyileştirme programlarını içeren yükseltilebilir teknolojilerin, halihazırda, işe sağladığı katma değeri ve müşterilerin Endüstri 4.0’a geçişlerinde nasıl yardımcı olacağını gösterecek.

Kapama kuvvetleri 2.000kN ve 4.200kN’luk iki adet El-Exis SP, 2.800 kN’luk bir adet Systec Servo ve 500kN ve 4.500kN’luk iki adet tam elektrikli IntElect fuar alanıda hazır olacak. Makinelerin tamamı daha geniş bağlantı olanakları ve üretimin iyileştirmesi için gerekli veriyi sağlayacak, hızlı operasyonel karar almada yardımcı olacak ve raporlar oluşturabilecek OPC/UA arayüzüne sahip olacaklar. OPC/UA aynı zamanda Euromap 77 ile de uyumludur.

İki adet El-Exis SP ambalaj çözümleri için seyirci karşısına çıkacak. El-Exis SP 200 bugüne kadarki en hızlı IML performansını sergileyecek. 4 gözlü yüksek kalite etiketli kase için 2 saniyenin altında bir çevrim süresi hedeflenecek. 2+2 kalıp kullanılacak olup, yandan giriş bir yüksek hızlı Sepro robot da makinenin üzerinde olacak.

Systec Servo 280 içinse gelişmiş IMD teknikleri düşünülmüş. Bu da araç kapı içi bir parça üretimini ve dekorasyonunu gösterecek. Baskılı plastik bir film kullanmak yerine gözenekli ahşap döşeme yapılacak. Elektronik olarak kalıp sıcaklığının takibini sağlayan activeMouldWater teknolojisini göreceğiz. Ayrıca activeMotionControl teknolojisi de yine makine üzerinde donanım olarak bulunacak.

IntElect grubunda ise en küçük ve en büyük kapama kuvvetlerini barındıran makineler fuar standında ziyaretçilerle buluşacak. 500kN’luk makine otomotiv sektörü için parçalar üretirken, IntElect 450 kristal far kapağı üretecek. Bu üretimde hassasiyet, hareket bilgisi ve enerji verimliliği ön plana çıkartılacak.

Flowers’a göre, Electrified 4.0’ın, K 2016 Fuarı’ndaki en önemli uygulamaları içinde en kapsamlı şekilde barındıran gösterisi olması bekleniyor. Sumitomo(SHI) Demag, resim ya da video gibi reklam araçları kullanmak yerine, Endüstri 4.0’ın gelecek üretim süreçlerini nasıl şimdiden iyileştirdiğini gerçek zamanlı canlı örneklerle anlatacak.

Salon 15, Stand D22 

Yukarı Çık